W drodze do celu

Roland. Mroczna wieża. Tom 1 z księgarni internetowej taniaksiazka.pl to rozpoczęcie fascynującej podróży, którą rozkłada przed nami na kartach Stephen King. Sama saga jest uznawana za najbardziej kompleksową pracę autora, która łączy w sobie elementy westernu, powieści kryminalnej, horroru oraz fantasy. Stopniowo przechodzi w fantastykę naukową, starając się zatrzeć zjawisko przenikania się świata realnego z wyimaginowanym, oraz zamazać w całości granice czasu i przestrzeni.

Tytułowy rewolwerowiec, który okazuje się być ostatnim mistrzem w swoim fachu ma za zadanie odnaleźć Mroczną Wieżę, w której kryją się tajemnice wszechrzeczy. Dla tej podróży poświęcił wiele, doskonale zdając sobie sprawę z tego, że nie ma innego wyjścia. Jego szczęście osobiste od wielu lat nie istnieje, ból po stracie zagłusza potrzeba dotarcia do celu. Roland lubi samotność, bo wtedy może wspominać to, co dla niego cenne i zamazać w pamięci to, co bolesne. Z różnym skutkiem. Czy tego chce, czy nie, musi uformować nową drużynę, która pomoże mu w walce z przeciwnikami. Ich predyspozycji nie będzie wybierał sam. Nakaże mu to Marten, Człowiek w Czerni, którego ściga od jakiegoś czasu po bezkresach ziem jałowych.

Tolkien vs. rycerze

Nie da się nie zauważyć inspiracji do napisania tej powieści. Główny bohater jest wypadkową wybornego strzelca i średniowiecznego rycerza, oddanego zasadom, wychowanego w surowych zasadach bezwzględnego posłuszeństwa. Roland musi posiadać coś jeszcze, bez czego nie będzie w stanie odnaleźć siebie i swojego celu. Spryt. To w pierwszym tomie najważniejsza z umiejętności, która nie tylko pozwoli mu odróżnić przyjaciół od wrogów, ale też pomoże w uratowaniu swojej skóry. Nie można nie odnieść wrażenia, że autor celowo zrzuca na Rolanda same niepowodzenia i obserwuje jak sobie z nimi poradzi. Rewolwerowiec to twardy zawodnik, uodporniony na banalne sztuczki i próby dyskredytacji. Są jednak rzeczy i wspomnienia, które znajdą natychmiast jego czuły punkt. A wtedy decyzje, które będzie podejmować, mogą nie wydawać się mądre i w dłuższej perspektywie konieczne.

Historia dopiero się zaczyna, a już stawia nas przed wieloma wyborami, kładzie (dosłownie) karty na stół i każe się zastanowić, czy drzwi, przez które musimy przejść są faktycznie tymi, przez które przejść musimy. Trzeba szybko zacierać ślady. Okaże się też, że drogi do Mrocznej Wieży nie strzeże wyłącznie jedna osoba. Sekret całego istnienia jest poważnie zagrożony. Należy to jak najszybciej ocalić.